Skip to content

165 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2024

Property Information

Block44.132
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
27%
Improvement Value:$178,900
73%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,078+1.0%
2024$6,020+7.8%
2023$5,584-0.1%
2022$5,592+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,464DeedBook 18222, Page 459Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5647, Page 35

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5160, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4773, Page 883