Skip to content

309 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$130,900
Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block44.133
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,158
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$195,100
76%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,374+1.0%
2024$6,312+5.9%
2023$5,961-0.1%
2022$5,968+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook 5512, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5427, Page 847