Skip to content

282 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block44.134
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,118
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
41%
Improvement Value:$87,900
59%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,712+1.0%
2024$3,676+5.9%
2023$3,471-0.1%
2022$3,476+1.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,118DeedBook 19256, Page 1127Recorded12/21/2022

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 13972, Page 1796

Property Sale

Sale
$194,500
DeedBook 11999, Page 1537

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 10457, Page 803

Property Sale

Sale
$81,100
DeedBook 5533, Page 123

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4793, Page 471

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4303, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1978