Skip to content

152 Dolphin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$70,395
Last Sale Date
Jul 22, 1992

Property Information

Block44.134
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage793
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
39%
Improvement Value:$94,500
61%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+1.0%
2024$3,839+5.9%
2023$3,625-0.1%
2022$3,629+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,395
DeedBook 5001, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1992