Skip to content

140 Dolphin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2008

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Aug 12, 2008

Property Information

Block44.134
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,036
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
17%
Improvement Value:$307,100
83%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,155+1.1%
2024$9,059+5.9%
2023$8,554-0.1%
2022$8,565+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 14090, Page 1795

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 13871, Page 783