Skip to content

120 Dolphin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$112,900
Last Sale Date
Aug 24, 1993

Property Information

Block44.134
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,452
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$152,500
71%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+1.0%
2024$5,015+6.2%
2023$4,721-0.1%
2022$4,728+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 5090, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1993