Skip to content

116 Dolphin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block44.134
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,556
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
27%
Improvement Value:$165,300
73%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,634+1.0%
2024$5,579+5.9%
2023$5,269-0.1%
2022$5,275+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 16992, Page 1132Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$174,230
DeedBook 10368, Page 1820

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 10118, Page 1179

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5409, Page 682

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4664, Page 26