Skip to content

314 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2010

Property Information

Block44.134
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
35%
Improvement Value:$123,200
65%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,723+1.0%
2024$4,677+5.9%
2023$4,416-0.1%
2022$4,422+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5570, Page 925

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5088, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1978