Skip to content

310 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block44.134
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,075
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$231,200
79%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,270+1.0%
2024$7,200+5.9%
2023$6,799-0.1%
2022$6,808+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 14719, Page 1202

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 12010, Page 1871

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11440, Page 940