Skip to content

294 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block44.134
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,530
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$158,500
72%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+1.4%
2024$5,388+5.9%
2023$5,088-0.1%
2022$5,094+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft1,530DeedBook 19330, Page 1768Recorded3/22/2023

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12078, Page 450

Property Sale

Sale
$91,400
DeedBook 5161, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1994