Skip to content

101 Galleon RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block44.135
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
31%
Improvement Value:$147,900
69%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+1.0%
2024$5,272+5.9%
2023$4,978-0.1%
2022$4,985+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5503, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$3,800
DeedBook 4427, Page 29