Skip to content

1632 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$613,947
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block44.135
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,700
24%
Improvement Value:$198,700
76%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+1.0%
2024$6,428+5.9%
2023$6,070-0.1%
2022$6,078+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$613,947
Sq Ft2,340DeedBook 20118, Page 1266Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5250, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 5100, Page 480