Skip to content

121 Galleon RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Sep 2, 2005

Property Information

Block44.135
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,790
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
23%
Improvement Value:$206,900
77%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684+1.0%
2024$6,620+5.9%
2023$6,251-0.1%
2022$6,259+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 12815, Page 102

Property Sale

Sale
$160,900
DeedBook 5580, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 5521, Page 976