Skip to content

169 Dolphin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2010

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 17, 2010

Property Information

Block44.136
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,292
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
15%
Improvement Value:$380,600
85%
Total Assessment$447,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,119+1.0%
2024$11,011+5.9%
2023$10,398-0.1%
2022$10,411+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 14750, Page 1689

Property Built

Built

Year Built: 2010