Skip to content

120 Marlin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block44.136
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
42%
Improvement Value:$93,700
58%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,005+1.0%
2024$3,966+5.9%
2023$3,745-0.1%
2022$3,750+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 16502, Page 1562Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 11254, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1979