Skip to content

132 Marlin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block44.136
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,892
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
29%
Improvement Value:$164,000
71%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+1.0%
2024$5,675+5.9%
2023$5,359-0.1%
2022$5,366+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$174,600
DeedBook 10457, Page 637

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5724, Page 798

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5078, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 4974, Page 97