Skip to content

124 Galleon RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2009

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block44.136
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,651
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
17%
Improvement Value:$306,700
83%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+1.0%
2024$9,103+5.9%
2023$8,596-0.1%
2022$8,607+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 14355, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 14129, Page 595