Skip to content

105 Marlin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block44.137
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
36%
Improvement Value:$109,600
64%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,251+1.0%
2024$4,210+5.9%
2023$3,975-0.1%
2022$3,980+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,320DeedBook 17579, Page 1329Recorded8/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1979