Skip to content

144 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block44.137
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,337
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
25%
Improvement Value:$192,700
75%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+1.0%
2024$6,295+5.9%
2023$5,944-0.1%
2022$5,952+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,337DeedBook 19890, Page 821Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 12424, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1995