Skip to content

129 Marlin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block44.137
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,488
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$155,300
72%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,386+1.0%
2024$5,334+5.9%
2023$5,036-0.1%
2022$5,043+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15140, Page 1416

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11914, Page 1105

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11270, Page 1222

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4605, Page 406