Skip to content

121 Marlin RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block44.137
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,804
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
23%
Improvement Value:$203,400
77%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+1.0%
2024$6,032+13.5%
2023$5,315-0.1%
2022$5,322+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft1,804DeedBook 19803, Page 864Recorded9/27/2024

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13216, Page 1076

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 11863, Page 697

Property Sale

Sale
$110,900
DeedBook 5113, Page 173

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5081, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$8,250
DeedBook 4524, Page 180