Skip to content

121 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$107,600
Last Sale Date
Sep 4, 1992

Property Information

Block44.138
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,032
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
27%
Improvement Value:$195,000
73%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+1.0%
2024$6,595+5.9%
2023$6,228-0.1%
2022$6,236+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$107,600
DeedBook 5007, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1992