Skip to content

141 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block44.138
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,468
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
24%
Improvement Value:$212,500
76%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+10.9%
2024$6,241+5.9%
2023$5,893-0.1%
2022$5,901+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$457,000
Sq Ft2,468DeedBook 19254, Page 540Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10885, Page 1168

Property Sale

Sale
$152,650
DeedBook 10173, Page 1128

Property Built

Built

Year Built: 1978