Skip to content

113 Leeward RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block44.139
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,916
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
17%
Improvement Value:$339,300
83%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+9.5%
2024$9,216+5.9%
2023$8,703-0.1%
2022$8,714+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,916DeedBook 19422, Page 963Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11253, Page 846

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10074, Page 1568

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5747, Page 920