Skip to content

146 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block44.13
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,560
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
27%
Improvement Value:$150,800
73%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120+1.0%
2024$5,070+5.9%
2023$4,788-0.1%
2022$4,794+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10918, Page 421

Property Sale

Sale
$132,756
DeedBook 10247, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 2000