Skip to content

229 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 3, 1993

Property Information

Block44.140
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
24%
Improvement Value:$192,700
76%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+1.0%
2024$6,243+5.9%
2023$5,896-0.1%
2022$5,903+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5118, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1993