Skip to content

233 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2019

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block44.140
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,669
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
13%
Improvement Value:$364,500
87%
Total Assessment$417,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,374+1.0%
2024$10,274+13.7%
2023$9,040-0.1%
2022$9,051+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,669DeedBook 18707, Page 816Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

DeedBook 17449, Page 542Recorded4/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 17170, Page 1288Recorded7/11/2018

Property Sale

Sale
$3,400
DeedBook 4469, Page 159