Skip to content

120 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block44.141
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
41%
Improvement Value:$89,400
59%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,762+1.0%
2024$3,725+5.9%
2023$3,518-0.1%
2022$3,522+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15635, Page 760Recorded9/10/2013

Property Sale

Sale
$149,350
DeedBook 14624, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1976