Skip to content

100 Yeoman RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block44.141
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,447
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
30%
Improvement Value:$154,000
70%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,445+1.0%
2024$5,393+6.7%
2023$5,055-0.1%
2022$5,062+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,447DeedBook 16941, Page 648Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 11105, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 2002