Skip to content

153 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$22,300
Last Sale Date
Jun 7, 1991

Property Information

Block44.141
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,462
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
24%
Improvement Value:$205,200
76%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,726+1.0%
2024$6,661+5.9%
2023$6,290-0.1%
2022$6,298+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$22,300
DeedBook 4909, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$6,750
DeedBook 4486, Page 123