Skip to content

253 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block44.142
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,612
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
21%
Improvement Value:$252,200
79%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+1.0%
2024$7,849+5.9%
2023$7,412-0.1%
2022$7,421+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12992, Page 1010

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12455, Page 1215

Property Built

Built

Year Built: 2005