Skip to content

293 Privateer RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block44.142
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,763
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
22%
Improvement Value:$234,000
78%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+1.0%
2024$7,419+5.9%
2023$7,005-0.1%
2022$7,015+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,763DeedBook 19179, Page 570Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 14053, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5112, Page 285

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 4263, Page 767