Skip to content

177 Bowline RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block44.142
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,226
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$158,500
72%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+1.0%
2024$5,412+5.9%
2023$5,111-0.1%
2022$5,117+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 17275, Page 15Recorded10/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1996