Skip to content

201 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Dec 11, 2009

Property Information

Block44.143
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
39%
Improvement Value:$99,200
61%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+3.1%
2024$3,915+5.9%
2023$3,697-0.1%
2022$3,701+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 14489, Page 860

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14173, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1977