Skip to content

188 Bowline RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Apr 18, 2013

Property Information

Block44.143
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,295
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
31%
Improvement Value:$136,700
69%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+1.0%
2024$4,884+5.9%
2023$4,611-0.1%
2022$4,617+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 15512, Page 923

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 5190, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5065, Page 625

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4467, Page 569