Skip to content

237 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block44.143
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,416
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$136,900
69%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,929+1.0%
2024$4,881+5.9%
2023$4,609-0.1%
2022$4,615+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,416DeedBook 18928, Page 569Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 16752, Page 1512Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 15900, Page 54Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5038, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1979