Skip to content

166 Bowline RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 22, 2008

Property Information

Block44.143
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,066
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$142,400
70%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+1.0%
2024$5,016+5.9%
2023$4,737-0.1%
2022$4,743+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13932, Page 1934

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 10558, Page 1320

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5455, Page 149

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5144, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1994