Skip to content

258 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$252,200
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block44.144
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,761
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
25%
Improvement Value:$189,400
75%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,262+1.0%
2024$6,202+5.9%
2023$5,856-16.0%
2022$6,968+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$252,200
Sq Ft2,761DeedBook 17858, Page 1636Recorded4/17/2020

Property Sale

Sale
$238,333
DeedBook 10832, Page 1494

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10318, Page 556

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4267, Page 225