Skip to content

196 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block44.144
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,855
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
25%
Improvement Value:$192,600
75%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,349+1.0%
2024$6,288+5.9%
2023$5,937-0.1%
2022$5,945+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,855DeedBook 17093, Page 1148Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10922, Page 1149

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5460, Page 257

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 5230, Page 567

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5207, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4623, Page 304