Skip to content

200 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block44.144
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
25%
Improvement Value:$183,300
75%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,086+1.0%
2024$6,027+5.9%
2023$5,691-0.1%
2022$5,699+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5125, Page 515

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5105, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4992, Page 971

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4558, Page 561