Skip to content

216 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block44.144
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,331
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
22%
Improvement Value:$239,000
78%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,571+1.3%
2024$7,473+5.9%
2023$7,057-0.1%
2022$7,066+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,331DeedBook 19463, Page 422Recorded8/18/2023

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,331DeedBook 17995, Page 868Recorded8/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4679, Page 254