Skip to content

201 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block44.144
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,322
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
24%
Improvement Value:$210,700
76%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,866+1.0%
2024$6,799+5.9%
2023$6,420-0.1%
2022$6,429+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 11192, Page 1430

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5494, Page 4

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5165, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4466, Page 936