Skip to content

105 Crown CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block44.144
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
22%
Improvement Value:$228,700
78%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,273+1.0%
2024$7,202+5.9%
2023$6,801-0.1%
2022$6,810+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$337,900
DeedBook 12222, Page 1185

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5187, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4562, Page 240