Skip to content

112 Crown CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block44.144
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
31%
Improvement Value:$142,900
69%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+1.0%
2024$5,122+5.9%
2023$4,837+2.8%
2022$4,706+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 18011, Page 181Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 14727, Page 1937

Property Built

Built

Year Built: 1976