Skip to content

244 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block44.144
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
39%
Improvement Value:$102,200
61%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,159+1.0%
2024$4,119+5.9%
2023$3,889-0.1%
2022$3,894+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 15701, Page 717Recorded12/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1977