Skip to content

252 Wave RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block44.144
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,511
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
29%
Improvement Value:$155,900
71%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+1.0%
2024$5,427+5.9%
2023$5,125-0.1%
2022$5,131+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11386, Page 572

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5562, Page 380

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5187, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1994