Skip to content

209 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Apr 26, 2002

Property Information

Block44.144
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
39%
Improvement Value:$96,300
61%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,921+1.0%
2024$3,883+5.9%
2023$3,666-0.1%
2022$3,671+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 10897, Page 1849

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4599, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1978