Skip to content

104 Eddy RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 8, 1993

Property Information

Block44.145
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
32%
Improvement Value:$145,400
68%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,309+1.0%
2024$5,257+5.9%
2023$4,964-0.1%
2022$4,971+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5038, Page 27

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4954, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 4459, Page 111