Skip to content

192 Bowsprit RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block44.145
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
24%
Improvement Value:$209,700
76%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+1.0%
2024$6,772+5.9%
2023$6,395-0.1%
2022$6,403+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$529,000
Sq Ft2,136DeedBook 19529, Page 6Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$318,500
Sq Ft2,136DeedBook 17565, Page 1553Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 16208, Page 1122Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 12110, Page 1362

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 11613, Page 1629