Skip to content

317 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Oct 4, 2001

Property Information

Block44.145
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
37%
Improvement Value:$102,700
63%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,070+1.0%
2024$4,030+5.9%
2023$3,806-0.1%
2022$3,811+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 10576, Page 1528

Property Built

Built

Year Built: 1978